Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
BRANDTECH™ BRAND™ Amber Safety-Coated Bottles
Designed to protect light sensitive products and samples.Amber Safety-Coated Bottles are made of soda-lime glass with space-saving square design. Include polypropylene screw caps and LDPE pouring rings.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Includes | Polypropylene screw cap, LDPE pouring ring |
| Operating Temperature | 80°C |
| Shape | Square |
| Product Type | Safety-coated Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Color | Amber |
| Graduated | No |
| Material | Soda Lime Glass |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Bel-Art™ Wash Bottle, Deionized Water
Right-to-Know Safety-Labeled wash bottles.
Qorpak™ Natural LDPE Boston Round Bottles — Without Caps
Ideal for liquid sample handling in squeezable bottle
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bulk Pack |
| Material | LDPE |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Caps
Offer a space saving design for the workbench. Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Cap are ideal for high-speed filling, demanding pharmaceutical specifications and the rough handling of interstate shipping.
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
BRANDTECH™ VITLAB™ Wide Mouth Square Bottles
VITLAB™ wide mouth square bottles made of high density polyethylene with low density polyethylene screw caps
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Square Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Color | Transparent |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | LDPE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Bel-Art™ Right-to-Know Safety-Vented Wash Bottles, GHS Labeling
Specially designed valve prevents pressure build-up that eliminates potentially dangerous chemical drips. Allows dispensing of wash bottle in upright or inverted position.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
BRANDTECH™ VITLAB™ VITsafe™ Wide-Mouth Wash Bottle
Wide-Mouth Wash Bottle with integrated vent in cap to reduce dripping.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 166 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Length (Metric) | 166 mm |
| Closure Size | GL 45 |
| Capacity (English) | 16.9 oz. |
| Through the Closure Dispensing | Vented Tube |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Safety-labeled Wash Bottle |
| Packaging | Pack |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Spouted Cap |
| Height (English) | 6.54 in. |
Bel-Art™ Red Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The bright red color helps identify hazardous contents at a glance.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Economy Wash Bottle |
| Color | Red |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Chemical Label | Blank |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Economy Wash Bottle |
| Capacity | 16 oz., 500 mL |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottles with Thermoset F217 and PTFE Lined Caps
Provides maximum visibility and integrity of the sample contents. Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottles with Thermoset F217 and PTFE Lined Cap are ideal for general purpose.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Material | Glass |
| Closure Color | Green |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Thermoset |
Qorpak™ Safety Coated Clear Standard Wide Mouth Bottles: With Green Thermoset F217 and PTFE Caps
Minimize breakage and lab mishaps with clear plastisol coating to protect lab workers
| Shape | Round |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Closure Material | Thermoset |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Safety-coated Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Packaging | Conventional Pack |
| Graduated | No |
| Closure Color | Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Solid PE Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Solid PE Cap ensures product integrity for long-term storage.
Qorpak™ Graduated Glass Bottle Beakers with Black Phenolic Pulp/Vinyl Caps
For mixing, measuring and storage
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottles, Vacuum and Ionized with Black Phenolic Solid PE Cap
Cleaned using Vacuum and Ionized process to remove contaminants. Qorpak™ Clear Standard Wide Mouth Bottles, Vacuum and Ionized with Black Phenolic Solid PE Cap provides content visibility.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
BRANDTECH™ VITLAB™ Polypropylene Graduated Pitchers
VITLAB™ polypropylene graduated pitchers in nesting or non-nesting styles. Non-nesting versions have molded graduations for durability, and are available with or without highly legible blue screened overprint.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Pouring Pitcher |
| Color | Translucent |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |